Jaký věk je nejlepší pro rovnátka?

Nejčastější otázka všech rodičů je: „Potřebuje mé dítě rovnátka?“ Pokud odpověď zní ano, následuje další: „Kdy by je mělo dítě začít nosit?“ Na tuto otázku však není odpověď jednoduchá, záleží totiž na typu vady a také na léčebném postupu, který zvolí lékař. Obecně sice platí, že čím dříve se s léčbou zubních vad začne, tím rychlejší a lepší jsou výsledky. Nicméně správný věk opravdu není možné určit. V dnešní době můžete s rovnátky potkat nejen děti a dospívající, ale dokonce dospělé, kteří zatoužili po rovných zubech. První věc, kterou byste měli udělat, je objednat se u ortodontisty. Ortodontisté se specializují na diagnostiku a nápravu problémů se zuby a budou schopni posoudit, zda vaše dítě potřebuje rovnátka. Ideální doba na takovou prohlídku je zhruba 7 let věku dítěte. V některých případech je však lepší přijít k zubnímu lékaři ještě dříve. Jaké problémy mohou vyřešit rovnátka?
  • Otevřený skus: horní a dolní přední zuby nedotknou
  • Předkus: horní zuby vyčnívají před spodní zuby
  • Zákus: když spodní zuby vyčnívají před horní zuby
  • Zkřížený skus: horní a dolní zuby se nedotýkají správně
U dětí se většinou přistupuje k dvoufázové léčbě. V první fázi se začíná před tím, než dorostou dospělé zuby, obvykle ve věku 6 až 10 let. Používají se rovnátka, která mají za úkol vytvořit více prostoru pro vyvíjející se zuby, aby se upravily předkusy či zkřížené skusy. Později nastupuje 2. fáze léčby, ta přichází na řadu v době, kdy už dorostou všechny stálé zuby. Obvykle to znamená věk 11 až 13 let. Tato fáze obvykle spočívá v nasazení fixních rovnátek. Fixní rovnátka se nosí po dobu kolem 1 roku a jejich výsledky jsou u většiny zubních vad velmi dobré. Jejich nevýhodou je znesnadnění zubní hygieny a také to, že jsou poměrně nápadná. Zámečky jsou vyrobeny z kovu a mají na sobě gumičky. Teenageři si z nich však většinou udělají módní doplněk a vyžadují barevné gumičky.

Rovnátka nosí i dospělí

Po rovných zubech však často touží i dospělí. Ti však mají estetické požadavky, kterým klasická fixní rovnátka nemusí vyhovovat. Proto volí fixní rovnátka s keramickými zámečky, které nejsou tak nápadné. V některých případech si vybírají lingvální fixní rovnátka, která se připevňují na zadní stranu zubů. Existuje však ještě jedna možnost, která je pro dospělé pacienty ideální. Jmenuje se Invisalign. Invisalign tvoří průhledné fólie, které se nasazují na zuby. Fólie jsou transparentní, tudíž jsou velmi diskrétní. Vzhledem k tomu, že se dají snímat, nepotkají vás problémy s čištěním zubů ani jídlem. Před jídlem je vždy vyjmete a poté zase nasadíte. Neviditelná rovnátka Invisalign jsou vyrobena za použití speciálního 3D softwaru, který rozplánuje každý pohyb vašich zubů a přenese je do jednotlivých fólií, které postupně vyměňujete. K tomu, aby byla léčba účinná, je potřeba, abyste rovnátka nosili minimálně 22 hodin denně. Vzhledem k tomu, že je k úspěšné léčbě potřeba velká míra spolupráce, jsou Invisalign vhodná pro svědomité pacienty, kteří zvládnou poctivě dodržovat předepsanou léčbu. To však nebývá problém, protože Invisalign jsou bezbolestná a velmi nenápadná. Až budete příště uvažovat o rovnátkách pro své děti, zkuste se zamyslet i nad tím, jestli se vám líbí váš úsměv. Na srovnání zubů, totiž není nikdy pozdě.

Publikováno: 07. 07. 2020

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Romana Štefanová