Lze upéct zdravé cukroví?

Advent je pomalu za dveřmi a s ním kromě výzdob a vánoční nálady přichází také shánění dárků, pečení cukroví a další přípravy. To, že období vánočních svátků není z hlediska zdraví pro naše tělo to nejlepší, víme všichni. Hromady sladkého neustále na stole, tučná sváteční jídla několik dní po sobě. A tak po Silvestru všichni hojně navštěvují posilovny a snaží se zbavit toho, co přes svátky přibrali. Co takhle to letos udělat trochu jinak?

Během svátků lze mlsat i bez výčitek

Cukroví milujeme všichni, avšak bývá to jeden z důvodů, proč se po svátcích bojíme stoupnout na váhu. Říkáme si, že nám přece takhle malý kousek sladkého nemůže uškodit. Jenže pak si na konci dne uvědomíme, že jsme se po něm natáhli při každé cestě do kuchyně, a to už není úplně zanedbatelné množství.

Chtěli byste letos svému tělu trochu ulehčit, nebát se po svátcích stoupnout na váhu, ale nechcete se vzdát tradice? Máme pro vás řešení. Můžete se totiž pustit do pečení cukroví i bez výčitek. Tyhle dobroty nemusí být jen z mouky, cukru a másla.

Zdravé neznamená méně chutné

Na internetu je nepřeberné množství kvalitních receptů na zdravé cukroví. Nemusíte se bát drahých a nedostupných surovin, ale ani toho, že vám pečení zabere spoustu času. Dejte letos šanci něčemu novému, za co vám vaše tělo poděkuje. Uvidíte, že rodinu i návštěvu těmito originálními dobrotami mile překvapíte.

Jak tedy nahradit klasické suroviny? Máme pro vás pár tipů pro představu:

  • Bílou mohou nahraďte špaldovou, celozrnnou, mandlovou nebo třeba kokosovou.

  • Místo marmelády ze supermarketu s minimálním obsahem ovoce sáhněte po kvalitní domácí/bio, která není plná chemických látek.

  • Tučné máslové krémy skvěle nahradí ty na bázi ořechů.

  • Klasický bílý cukr nahradí například erythritol, kokosový cukr nebo datlový, rýžový či agáve sirup.

  • Dejte přednost vysokoprocentní kvalitní čokoládě před kupovanými čokoládovými polevami, které obsahují více cukru než samotné čokolády.

Zaměřte se během svátků na své zdraví

Vánoční svátky pro spoustu lidí znamenají čas nezdravého jídla, válení u televize a odpočinek v podobě nicnedělání. Po silvestrovských oslavách se navíc dostaví výčitky, lidé běhají do fitness center a začínají s nejrůznějšími dietami. Co takhle letos o své tělo pečovat i během svátků, abychom se výčitkám tentokrát vyhnuli? Využijte volný čas na procházky či jiné pohybové aktivity. Zkuste si nezdravá a tučná jídla dát opravdu jen svátečně a zbytek jídelníčku sestavit z kvalitních a výživově bohatých pokrmů. Ulevit organismu můžete také od tabákových výrobků. Pakliže se nikotinu vzdát nedokážete, zkuste alespoň méně škodlivou alternativu v podobě zařízení na zahřívání tabáku typu PULZE.

Autor: Elena Gotfried

Publikováno: 30. 11. 2022 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Romana Štefanová