Dyshidrotický ekzém obtěžuje při běžných aktivitách. Jak vzniká a jak jej léčit?

Dyshidrotický ekzém je druh kožního onemocnění, v jehož důsledku se objevuje ekzém na rukou a na nohou, přesněji na prstech, mezi prsty, na dlaních a na chodidlech. Tento druh ekzému je snadno zaměnitelný s ostatními kožními nemocemi. Charakteristická je pro dyshidrotický ekzém tvorba vodnatých puchýřků, které postupně praskají a tvoří se strupy, které se následně olupují.

Příčiny vzniku dyshidrotického ekzému

Přesný důvod toho, proč se tento ekzém vyskytuje, není znám. Na rozvoji a rozšiřování ekzému však mají vliv mykózy, kontaktní alergie, dlouhodobý stres, úzkosti, pocení rukou a nohou či jejich častý pobyt ve vodě. Ve většině případů se dyshidrotický ekzém objeví přesně v místě, které je postiženo mykózou nebo alergií. Není však vyloučeno, že se ekzém vyskytne na jiné části těla. V tom případě je nutné řešit nejen důsledek, ale odhalit také příčinu dyshidrotického ekzému. S dyshidrotickým ekzémem se potýkají děti i dospělí, muži i ženy, které kožním onemocněním trpí až 2x častěji. Postihuje všechny věkové kategorie, nejčastěji však dospělé ve věku od 20 do 40 let.

Léčba a prevence dyshidrotického ekzému

S většinou kožních problémů je vhodné konzultovat jejich léčbu s dermatologem, který je schopen předepsat pacientovi medikaci, která je účinnější, avšak nesehnatelná v lékárně bez receptu. Návštěvu u dermatologa zbytečně neoddalujte, popraskaná pokožka umožňuje snazší vstup dalším bakteriím, které se mohou podílet na vzniku druhotné infekce. Po vyléčení problému je vhodné natírat ruce a nohy krémy, které napomáhají zabraňovat opakovanému vzniku dyshidrotického ekzému, působí také jako prevence dyshidrotickému ekzému, atopické dermatitidě, kontaktnímu ekzému, opruzeninám, plenkové dermatitidě a dalším kožním onemocněním. Bariérový krém Dermaguard poskytuje pokožku hydrataci a vytváří na ní ochranný film, který komplikuje kontakt dráždivých látek s pokožkou.

Publikováno: 15. 06. 2022 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Romana Štefanová