Přešívané oblečení je trendy, upcyklujte také

Oblečení, které už z různých důvodů nenosíme, nám leží doma ve skříni nebo ho většinou jednoduše vyhodíme. Přitom stačí chvilka u šicího stroje a ze starého kousku je moderní. Upcyklace je totiž stále oblíbenější.

Přeměna na nové

S pojmem recyklace se setkáváme denně a považujeme ho za naprosto běžný. Věcem, které považujeme za odpad, může recyklace pomoci k dalšímu využití. Třídíme tak plast, papír i sklo a pomalu si zvykáme také na třídění textilu. I ten najde své využití v dalším zpracování. Některé kousky oblečení ale nechceme jen tak zahodit, máme k nim určité pouto nebo se nám stále líbí, pouze už se na nich podepsal zub času nebo nám zkrátka nesedí. Když máte doma šicí stroj a trochu kreativní myšlení, dokážete právě takové oblečení přešít, aby šlo znovu nosit a navíc bylo slušivé. A právě přešíváním věcí upcyklujeme, tedy přeměňujeme už nepotřebné oblečení na nové. Než tedy vyřadíte další kus oblečení ze skříně, prohlédněte si ho a zkuste si představit, co vše s ním lze ještě dělat.

Nejen na sebe

Nemusí to vždy být jen další oblečení, možností je mnoho. Z ručníku půjdou ještě ušít žínky, ze starých košil šaty nebo třeba vyztužené košíky na drobnosti a dvě trička kreativně spojíte do jednoho originálního. Vyzkoušet můžete různé techniky šití a zdobení, na pružné materiály se vám bude hodit overlock, pak se můžete pustit do opravdu jakékoli přeměny. Možná vám v začátcích přijde, že jste do šití na stroji a přešívání vložili více času a energie, než kdybyste si podobný kousek rovnou koupili nový a hotový, ale rozdíl poznáte hned při prvním nošení. Mít na sobě něco, co je opravdu naše a jedinečné, to nikde koupit nelze. Při tvoření nových věcí zapojíte ruce i hlavu, a ač se to nezdá, budete i odpočívat. Šití a vše kolem něj je jiná činnost, než kterou děláme jako běžnou, a i proto je stále oblíbenější.

Publikováno: 21. 03. 2021

Kategorie: Móda | Praktické rady

Autor: Romana Štefanová