Drtí vás úzkosti? Pomoc je na blízku!

Úzkosti zahlcují mysl a není úniku? Co dělat, když strach namísto toho, aby pomáhal, tak ochromuje duši i tělo a dotyčnému nastává doslova peklo na zemi? Při nebezpečí nebo v ohrožení života dokáže emoce strachu zachránit život. Existuje však strach, který doprovází různé somatické obtíže a naopak ničí mysl, podněcuje vznik depresí, poruch spánku nebo dalších psychických onemocnění. Jak se nepřirozený strach a úzkosti projevují a kde najít pomoc?

Infarkt? Pomoc!

Jde mi o život? Při panické poruše dochází k atakům úzkosti, které doprovází silné bušení srdce, dušnost, zažívací obtíže nebo brnění končetin či dokonce paralýza. Dotyčný může mít pocit, že umírá. Často se mylně domnívá, že má infarkt. Po zavolání záchranky a vyšetřeních v nemocnici však nastává šok, protože záchvat neměl fyziologickou příčinu, ale důvodem je psychické vyčerpání a úzkost.

Utrpení se zvětšuje

Úzkostné stavy bývají spojeny se stresem, tlakem na výkon a velkým fyzickým vyčerpáním. Často dotyčný trpí nízkým sebevědomím a má neustále pocit, že je „viníkem“ nepříjemných nebo krizových situací v práci i doma. Objevuje se pocit, že „se něco stane“ a to zcela bez příčiny. Neustálý tlak ale vede k dalším záchvatům a dotyčný objektivně velmi trpí. Chřadne duše, ale také tělo. Dochází k dalším příznakům úzkosti, k poruchám spánku, přidávají se deprese a fobie. Utrpení je často natolik neúnosné, že dotyčný sáhne po sklence alkoholu, ve kterém vidí momentální úlevu. Častá je také závislost na návykových látkách, což duševnímu stavu rozhodně nepomáhá.

Léčba nejsou jen antidepresiva

Přestože úzkosti pokračují, není výjimkou, že dotyčný ze studu nevyhledá psychoterapeutickou pomoc. Není ale důvod, léčba není zaměřena jen na farmakoterapii, jak se všeobecně traduje. Naopak nejzásadnějším pilířem léčby je kognitivně-behaviorální psychoterapie a druhým zásadním bodem je nácvik dechových a svalových cvičení pro zvládnutí panických ataků. Jen v nejtěžších případech je možné přistoupit k předepsání antidepresiv nové generace, které nezpůsobují těžkou závislost a jsou při léčbě mnohem efektivnější.

Publikováno: 08. 05. 2021

Kategorie: Lifestyle

Autor: Romana Štefanová